Marián Kaňuch
5.7. Piatok
„Aktualizácie dokončené, prosím, reštartujte počítač.“ Toto oznámenie asi všetci poznáme. Niekedy však potrebujeme reštartovať aj my sami, nie iba naše počítače či mobily. Ale dá sa to? Veď človek nie je stroj, človeka nemožno len tak začať odznovu, fresh start kedykoľvek chceme. Alebo?
Seminár na základe príbehu o prorokovi Eliášovi z 1 knihy Kráľov 19 nám ukáže ako reštartovať svoj život, keď sa zdá, že už niet východiska. Verím, že pomôže nielen reštartovať život, ale nájsť aj nový zmysel, nových ľudí a nové poslanie.
Marián spolu s manželkou Olinkou žije v Žiline, kde obaja pôsobia ako farári v miestnom cirkevnom zbore.
Peter Soukup
5.7. Piatok
Mnohí si možno myslia, že žiť pre Pána Boha znamená pracovať pre Neho 24/7, že našu lásku k Nemu predsa najlepšie vyjadríme neustálou službou, stálou prácou. Že dobrý kresťan je ten, kto veľa robí. V istom momente ale môžeme zistiť, že žijeme ako otroci a nie ako milované a prijaté deti. S Peťom sa pozrieme na otázku identity z trochu iného uhla pohľadu a budeme skúmať, ako to s nami vlastne celé Pán Boh myslel.
Peťo je pracovníkom SEM-u, s manželkou a synmi žijú v Bytči, kde prinášajú svetlo evanjelia.
Rebeka Bázliková
5.7. Piatok
Veríme, že sme stvorení Bohom na Jeho obraz. On považuje svoje stvorenie za dobré. Nás však často trápi nespokojnosť s tým, ako vyzeráme, alebo akí sme. Pýtame sa, prečo sme vyhrali v genetickej lotérii babkinu bucľatosť, otcove riedke vlasy alebo veľký nos, pehy. Prečo sme neohrabaní, chýba nám talent na jazyky alebo matematiku…a vlastne, prečo som taký/á? Ako prijať všetky svoje nedokonalosti a nedostatky? Ako z tých pochybností o sebe von?
Rebeku môžeš stretnúť v Bratislave, kde slúži na Klube 31. Študovala interiérový dizajn a do sveta vnáša Boží pohľad na veci aj na ľudí.
David a Ilonka Bázlikovci
5.7. Piatok
Popoluška si našla princa, Elizabeth svojho pána Darcyho, Rosina láska Jack sa utopil v ľadovom oceáne, keď Titanic narazil na ľadovú kryhu, predsa však spolu zažili niekoľko nádherných momentov. Vo filme Duch môžeme vidieť lásku siahajúcu až za hrob. Čo nám však (nielen) tieto známe príbehy a filmy o láske nehovoria? Stačí stretnúť toho pravého/tú pravú a je z toho na celý život?
Obaja, David aj Ilonka, sú farári. Pôsobia v evanjelickom cirkevnom zbore v bratislavskej Petržalke.
Kristína Valovičová
5.7. Piatok
Každý z nás sa už niekedy bál. Pocit strachu vôbec nie je príjemný, zviera nám vnútro, môže nás paralyzovať. Som zlý kresťan, ak mám strach z budúcnosti, strach o blízkych, o seba? Boh nám vo svojom Slove nechal výzvu Nebojte sa! na každý deň v roku a väčšinou je spojená s Božou prítomnosťou. Čo ak so mnou ale prečítanie veršíku nič nerobí? Čo ak potrebujem zažiť prítomnosť Slova, čo sa stalo telom? Príď si na seminár spolu s Kikou pomenovať svoje strachy, aby mohlo evanjelium znova odvážne zasvietiť v našich životoch a tak prekonať svoje strachy.
Kiku môžete poznať predovšetkým z Rádia 7. Svojím životom chce poukazovať na Krista, vnášať do sveta Jeho princípy a svetlo evanjelia.
Gabriel Blcháč, Olinka Šimeková ako moderátori a ich hostia
5.7. Piatok
Ženské reči
Ženy troch generácií sa stretnú a rozprávajú – o mačkách, o mužoch, o deťoch, o móde, o mejkape, o príliš krátkych sukniach, o iných ženách, o rodičoch, o varení, o starostlivosti o domácnosť, o financiách, o tom, že nie sme dosť alebo sme príliš, o izbových rastlinách, o tom, čo sa stalo susedom, o chorobách, o lakoch na nechty, o knihách, o kaviarňach, o koláčoch a kaderníčkach, o tom, čo znamená byť ženou, o strachu, o tom, čo si nesieme v sebe, s čím zápasíme, z čoho nás už Pán Boh uzdravil, o Ňom, o tom, ako Ho osláviť.
Mužské reči
Muži troch generácií sa stretnú a rozprávajú – o autách, o ženách, o betóne, o financiách, o športe, o vzťahoch, o tlaku, ktorý cítime, o tom, čo to vlastne znamená byť mužom, o strachu, o výzvach, o jedle, o knihách, o hudbe, o móde, o iných mužoch, o deťoch, o otcovstve, o rodičoch, o tom, čo si nesieme v sebe aj o tom, z čoho nás už Pán Boh uzdravil, o Ňom, o tom, ako ho osláviť v našich životoch a o mnohom inom.
Maruška Skonc
6.7. Sobota
Vieme, že sny sú fajn, aj Pán Boh nám ich dáva. Sú však všetky od Neho? Prečo na niektoré povie nie? Ako sa vyrovnať s bolesťou kladenia vecí a ľudí na oltár? Na tomto seminári nebudeme hovoriť len o zlomených snoch, ale aj srdci, bolesti, smútení, ktoré buduje a samozrejme, o nádeji.
Maruška dlho pôsobila v TC Kompas. Je autorkou niekoľkých kníh, momentálne sa venuje poradenstvu.
Janči Máhrik, José C. Aguilar
6.7. Sobota
Kto sú kresťania? To sú ľudia, ktorí veria, že Ježiš vstal z mŕtvych? Modlia sa, niekedy spievajú náboženské piesne, čítajú Bibliu… prijímajú to, čo sa v nej píše, berú to vážne? Knihu, ktorá je stará niekoľko tisícročí? Často vraj majú zastarené, staromódne názory, inokedy sa zubami-nechtami držia svojej pravdy a nie sú ochotní diskutovať či pozrieť sa na veci kriticky…alebo? Má dnes vôbec kresťanstvo zmysel? Prečo vôbec byť kresťanom?
José a Janči sú známi svojím podcastom Zabudnuté cesty. Napísali viacero kníh. Obaja sú okrem iného aj kazateľmi.
Samuel Plachtinský
6.7. Sobota
Na seminári sa spolu pozrieme na biblický pohľad na chvály a uctievanie nášho Boha. Čo je uctievanie ktoré sa páči Hospodinovi ? Akú rolu zohráva hudba a chvála v mojom a tvojom každodennom živote ? Aký typ chvál a uctievania je ten „pravý “ ? Na tieto, ale aj iné otázky budeme spolu hľadať odpoveď.
Samuel vyštudoval Evanjelikálnu teológiu v Banskej Bystrici. Momentálne sa venuje hudbe a hudobnej produkcii.
Spolu s manželkou sú členmi tímu, ktorý sa stará o fungovanie stredoškolskej mládeže a modernejších bohoslužieb v ECAV Lipt. Hrádok.
Viliam Mlča
6.7. Sobota
Závislosť definujeme ako duševný, prípadne aj telesný stav, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou naliehavej túžby, alebo nepremožiteľnej potreby opakovane a periodicky privádzať do svojho tela príslušnú látku. Ide teda o stav, kedy túžime alebo potrebujeme prijať určitú dávku nejakej látky. Boj so závislosťou vôbec nie je jednoduchý. Vyliečiť sa z nej nie je ľahké. Dobrá správa je, že je to možné.
Vilo bude hovoriť o tom ako ho Boh zachránil, od života na ulici, v drogách, väzení, depresii a beznádeje, do života v nádejí a slobode kráčať za ním a v každodennej závislosti na ŇOM. Žije a pôsobí v Banskej Bystrici v zbore O nás nejde, v ktorom slúži spolu so svojou manželkou.
Daniel Bazala
6.7. Sobota
Vraj čistota je pol života či tak nejako. Prečo je sexuálna čistota dôležitá nielen pre ľudí, ktorí sú vo vzťahu ale aj pre tých, ktorí sú single? Ako ostať čistý vo svete, kde máme porno doslova na dlani?
Dano pochádza z Púchova, svoj zbor má v Záriečí a voľný čas rád trávi v garáži, kde sa vŕta v ich (jeho a Esterkinom) červenom forde transit.
Slavo Slávik
6.7. Sobota
FOMO – Fear of Missing Out – je fenomén dnešnej doby. Bojíme sa, že niečo zmeškáme, že nám niečo utečie, že nezažijeme tie skvelé zážitky, čo ostatní, či už sú to naši priatelia, známi alebo ľudia, ktorých sledujeme na sociálnych sieťach. Naozaj ale potrebujeme všade byť a všetko zažiť? Seminár o tom, ako sa v tom celom nestratiť a nezostať sám a o tom, ako zvíťaziť a dosiahnuť viac. Môžeme FOMO odložiť?
Slavo je riaditeľom EVS – slovenského evanjelizačného strediska. Je manželom a otcom. Jeho túžbou je, aby Boží príbeh inšpiroval stále nových ľudí.
Ondrej Kolárovský
6.7. Sobota
Ak je Boh dobrý, iste nie je všemohúci. Lebo ak by bol dobrý a všemohúci, nemohol by dopustiť toľko zla a utrpenia. Alebo Boh je všemohúci, ale nie je dobrý. Pretože ak by bol dobrý a všemohúci, určite by zasiahol. Aj preto Baudelaire povedal: „Ak jestvuje Boh, je to diabol.“ Existuje na tieto a ďalšie ťažké otázky rozumná odpoveď, s ktorou sa dá žiť?
Ondrej je teológ, pedagóg, komunikátor, zakladateľ thinktanku www.idea-list.sk. Študoval teológiu na EBFUK v Bratislave, jeden semester aj na The Lutheran Theological Seminary vo Filadelfii, USA. Pôsobil ako učiteľ, neskôr aj ako duchovný správca a stál pri vzniku cirkevného zboru Košice – Terasa. V súčasnosti pracuje v EVS. Rád sa pozerá, ako listy dýchajú, rád číta, premýšľa a dozvedá sa nové veci.