Program

Štvrtok
2019-07-04
stan bez mena
Relax stan
Hlavné pódium
Diskusie
Piatok
2019-07-05
stan bez mena
Workshopy
Semináre
Relax stan
Medzinárodný stan
Hlavné pódium
Diskusie
Biblické štúdium
Sobota
2019-07-06
stan bez mena
Workshopy
Semináre
Relax stan
Medzinárodný stan
Hlavné pódium
Diskusie
Biblické štúdium
Nedeľa
2019-07-07
Hlavné pódium
stan bez mena
Relax stan
Hlavné pódium
Diskusie
stan bez mena
Workshopy
Semináre
Relax stan
Medzinárodný stan
Hlavné pódium
Diskusie
Biblické štúdium
stan bez mena
Workshopy
Semináre
Relax stan
Medzinárodný stan
Hlavné pódium
Diskusie
Biblické štúdium
Hlavné pódium
19:30 - 21:00
VEČERNÝ PROGRAM / každodenná realita

Na prvom zo spoločných programov zaznie aj prvá z pripravovaných tém. Zamýšľať sa budeme o každodennej realite.

Naše životy sa odohrávajú v určitom čase a priestore. Sú rozmanité, jedinečné, a vo veľkej miere tvorené vzťahmi s tými, ktorí žijú okolo nás. V prúde drobných udalostí a opakujúcich sa činností sa však táto rozmanitosť môže stratiť z nášho dohľadu. Každodenné je logicky to, čo sa opakuje každý deň. Naša každodenná realita je zrejme iná, než bola každodenná realita Sycharčanov pred cca 2000 rokmi. Hriech, potreba Záchrancu a Božie milosrdenstvo sú však skutočné a aktuálne aj dnes.

Pozývame ťa konfrontovať každodennú realitu života s tým, čo hovorí Božie slovo. Prijmeš pozvanie?

VEČERNÝ PROGRAM / každodenná realita image
Jiří Kaleta
19:30
VEČERNÝ PROGRAM

Spoločný čas chvál a počúvania a prijímania Božieho slova. Rečníkom je brat farár Jiří Kaleta z Písku.  Srdečne ťa pozývame konfrontovať to, čo žiješ, so 4. kapitolou Jánovho evanjelia.

VEČERNÝ PROGRAM image
Jiří Kaleta
21:00 - 22:00
L+
21:00
VEČERNÝ TALKING

Spoločný večer aj pri hrách 🙂

22:00
AKO ĎALEJ S ECAV?

Spoločne s bratom generálnym biskupom Ivanom Eľkom budeme otvorene diskutovať o aktuálnych problémoch ECAV, o jej reálnom aj potenciálnom smerovaní,  o (jeho osobnej) vízii, o dôležitosti misie a to nielen medzi mladými, o ďalšom programe spoločenstva evanjelikov…o tom ako a čo ďalej. Priestor bude aj na vaše otázky.

AKO ĎALEJ S ECAV? image
Ivan Eľko
23:30
PREDPOLNOČNÁ

štvrtok – Janko Grexa

piatok – Vladko Maťaš

sobota – Jožko Grexa

08:30
RANNÉ STÍŠENIE

Priestor na stíšenie a čas s Hospodinom hneď zrána je kdekoľvek – v teple vlastného spacáku, v samote na kopci, no aj v mäkkom tuli-vaku v relax stane

Ján Grexa
09:30 - 10:30
HLAVNÝ PROGRAM / stretnutie s Ježišom

To stretnutie mnohí považovali za zvláštne, ba až poburujúce, dokonca aj niektorí z jeho učeníkov. On, muž, Žid, sa pri studni rozpráva so ženou zo Samárie. A ešte s akou ženou! Veď všetci vedia, čo je zač. Kto iný by šiel nabrať vodu práve cez poludnie? On však nedbá. Sedí s ňou pri studni a zdá sa, že čas im ubieha v pomerne podnetnej konverzácii.
Taký Ježiš je. Stretáva sa s kýmkoľvek, prijíma každého. Podobných stretnutí s hriešnikmi v očiach spoločnosti bolo neúrekom. Dôsledky týchto stretnutí v životoch jednotlivcov boli ďalekosiahle.
Je dnes, v 21. storočí, ešte stále možné stretnúť Ježiša?

HLAVNÝ PROGRAM / stretnutie s Ježišom image
Jiří Kaleta
09:30
10 – 13 y.o.

Do detského stanu už dávno nepatríš, no sedieť a počúvať a diskutovať tiež nie je pre teba? Nemaj strach, nudiť sa nebudeš.

My sme si pre teba totiž voľačo pripravili…tu, vo fajnom a pohodlnom RELAXstane. Ber kamošov a príď :).

10:30 - 14:00
TALKING

Aj ty si pri každej snahe robiť smalltalk robíš skôr hanbu? Radšej by si viedol debaty o niečom “viac”…

Nie, toto nie je rýchlokurz nezáväznej konverzácie. Žiadne tipy ako sa správne  rozprávať s ľuďmi. Stan bez mena ti ponúka možnosť poznať viac svojich kamošov aj (ešte) nekamošov, no najmä poznať viac samého seba. Môžeš prísť sám, s kamošom či s náhodným okoloidúcim a …uvidíme čo sa stane.

Tento stan chce fungovať ako miesto rozhovorov. Rozhovorov medzi tebou, mnou, ňou, ním, nami a to prostredníctvom otázok, ktoré prinášajú viac, než si vieš predstaviť. Jednou z kľúčových myšlienok tohto stanu je 3boj (trojboj). Symbolika 3boja spočíva vo formovaní seba (navzájom) a to po stránke telesnej, duševnej a duchovnej. Ďalším, nemenej podstatným rozmerom je skutočnosť, že v 3boji nie si sám. Si v tom ty, tvoj kamoš a Boh. Tak…príď a BUĎuj to, k čomu si povolaný.

10:30 - 11:00
skupinky

Skupinky sú novinkou tohtoročného SEMfestu. V menších skupinkách, z ktorých má každá svojho staršieho vedúceho, bude možné prostredníctvom diskusných otázok preniknúť hlbšie do problematiky témy. Účasť na nich dobrovoľná :).

11:00
GENERÁCIA Z (časť 1)

Dvaja americkí spisovatelia Wiliam Strauss a Neil Howe rozdelili minulé storočie na vekové skupiny a generácie podľa toho, v akom období sa daná generácia ľudí narodila a čím vo svojom živote prechádzala. Vznikli tak zaujímavé definície, ktoré istým spôsobom charakterizujú jednotlivé obdobia ľudského života.

Dnes žijeme v dobe Generácie Z, ktorú charakterizuje rozmach informačných technológii. Toto ovplyvňuje nielen dnešných mladých ľudí, ale každého z nás. Ak si tínedžer, ktorý má doma rodičov s predpotopnými názormi na život, tu ti vysvetlíme, prečo je to tak. A ak ste rodič a máte doma tínedžera, ktorý viac miluje svoj mobil ako vás, tu vám povieme, či sa s tým dá niečo robiť alebo nie.

GENERÁCIA Z (časť 1) image
Vladimír Maťaš
11:00
CAJONY 1 – výroba cajonu

Ako už aj názov naznačuje, tento workshop bude venovaný výrobe cajonov. Cajon je perkusijný nástroj vyrobený z dreva. Na workshope si ukážeme, ako sa cajon dá vyrobiť, povieme si, čo prispeje k lepšiemu zvuku a čo mu môže pri výrobe uškodiť. Každý účastník workshopu si môže vyrobiť vlastný nástroj a preto je počet účastníkov limitovaný na 7. Ak už teraz viete, že sa chcete workshopu zúčastniť, prihláste sa tu. Poplatok za tento workshop je 40€, čím sa uhradia náklady na použitý materiál.

CAJONY 1 – výroba cajonu image
Pavel Fanči
PRADEJINY – 2 správy o stvorení

Je veľa ľudí, ktorí sa začítajú do Biblie a hneď prvé strany ich prekvapia popisom stvorenia. Môže sa mnohým zdať nedôveryhodný a minimálne zvláštny. Napríklad sú tam akoby dve správy o stvorení alebo zaujímavý popis stvorenia prvých ľudí. Ako rozumieť Biblii ohľadom stvorenia? Pokúsime sa spoločne hľadať odpovede.

PRADEJINY – 2 správy o stvorení image
Michal Findra
11:30 - 12:20
LAUDANS
11:30 - 16:00
TVORIVÉ DIELNE

Počas týchto neorganizovaných tvorivých dielní si návštevníci Semfestu môžu prísť vyrobiť napríklad magnetky, osobné zápisníky, ozdobiť plátenné tašky. Tiež si môžu prísť vyrobiť vlastné magnetky, čelenky a náramky. Pri tvorbe budete môcť zrelaxovať, využiť svoju kreativitu a šikovnosť. Tým, čo sa necítia kreatívni, ale predsa si chcú niečo vyrobiť, pomôžeme s inšpiráciou.

12:30
AKO VYCHOVÁVAŤ A VIESŤ DETI K SLUŽBE?

Ako vychovávať vo viere a zároveň viesť k službe …. uff.

Vychovávať a neublížiť; vyrovnávať sa s rôznymi predstavami, názormi, nárokmi; znášať (hlavne s nadhľadom) nesúhlas, rebelantstvo …. nie je to jednoduché a mnohé teórie overí prax. Asi o tom bude na seminári reč. Ale nielen o tom.

Bude aj o prekvapeniach, ktoré vnáša do nášho života Boh, práve vtedy keď otec a mama nie sú silní, zlyhávajú alebo ich dobre mienené úmysly vychádzajú nazmar. Vtedy si človek uvedomí, že  najdôležitejšie je Ježišove zasľúbenie: „Ajhľa Ja som s vami (rodičmi aj deťmi) po všetky dni až do konca sveta.“ Jeho prítomnosť je kľúčová – je zdrojom viery aj motívom k službe.

Keď sme deťom hovorili o téme seminára, tak nám povedali: „Hlavne nepreháňajte“. Časom deti začnú vychovávať rodičov. V roku 2020 môžu mať seminár oni 🙂 

AKO VYCHOVÁVAŤ A VIESŤ DETI K SLUŽBE? image
Manželia Hroboňovci
13:00
SIMPLE THE STORY

Viete si predstaviť štúdium Biblie bez Biblie? Poďme na to. Induktívne štúdium Biblie pomocou rozprávania príbehu a spoločného rozhovoru. Nemusíš nič vedieť, nemusíš nič hovoriť (vždy sa nájde niekto, kto niečo povie :)), len sa naučíš niečo nové. Dynamické, inšpirujúce, praktické, prekvapujúce. Táto metóda vznikla z potrieb misionárov, ale je vhodná pre každého bez ohľadu na vek, kultúru, vzdelanie či poznanie.

SIMPLE THE STORY image
Ondrej Kolárovský
13:00
O OKULTIZME

Krátky slovník slovenského jazyka z roku 2004 definuje okultizmus ako “vyznávanie možnosti nadprirodzeného spojenia s posmrtnými javmi pomocou mágie; praktické uskutočňovanie takýchto predstáv.”

O tom, čo to znamená naozaj, prakticky, či je výhradne negatívny, o tom, aké nástrahy a nebezpečenstvá okultizmus predstavuje, čo robiť, keď s ním prídem do kontaktu, čo okultizmus je a čo nie je… o tom budeme diskutovať s Vladimírom Boškom z BJB.

O OKULTIZME image
Vladimír Boško
13:00
OPEN HEARTS & OPEN DOORS (prenasledovaní kresťania)

Prenasledovanie kresťanov nie je téma dávnej minulosti. Naopak, je aktuálna aj dnes. V súčasnosti existujú rôzne podporné stanice a rôzne spôsoby podpory prenasledovaných kresťanov. Možno si kladieš otázku, kto je za to zodpovedný či ako môžeme pomôcť… Príď zistiť (viac).

OPEN HEARTS & OPEN DOORS (prenasledovaní kresťania) image
Luisa Pflaum
13:30 - 14:20
Isaac Records
13:30
DUCHOVNÉ DARY

Duchovné dary  – téma, ktorá vyvoláva mnohé rozporuplné reakcie: buď je to veľký dôraz, ktorý kladieme na niektorý vybraný dar, alebo je to zámerné potláčanie niektorých darov, ba dokonca tvrdenie, že dnes tieto dary v cirkvi nie sú a nemôžu byť. Pavol v 1. liste Korintským vyjadruje želanie, aby tamojší veriaci, ktorí kládli na oblasť duchovných darov veľký dôraz, mali v tejto veci jasno. Aj my sa pri štúdiu jeho slov pokúsime nájsť správny postoj k duchovným darom.

DUCHOVNÉ DARY image
Ján Ochodnický
14:00
DÁVID – bojovník, DÁVID – kráľ

Dávid predstavuje komplexnú postavu muža od jeho mladých liet až do svojej smrti. V jeho účinkovaní  zaznamenávame chvíle poklesov, bolestí, no aj vrcholov a dobrých rozhodnutí a Božej priazne. Slúži ako vzor aj varovanie zároveň.

Pre čo sa rozhodneš TY?

DÁVID – bojovník, DÁVID – kráľ image
Marian Bodolló
14:00 - 16:00
shop

Aj tento rok bude možnosť kúpiť si na Semfeste tričko či mikinu, a nielen tie. Aj iné veci budeme mať v ponuke. Aké – to je prekvapenie. Predaj bude prebiehať vždy hodinu pred hlavným programom a v piatok a sobotu od 14:00 do 16:00 hod.

14:00
ORGANIZOVANÉ CHVÁLY
14:30
DETI AFRIKY & LÁSKA BEZ PAPIERA

Prečo manželstvo? Nie je to len papier? Sú nejaké skutočné dôvody, prečo dnes ešte vstupovať do manželstva? A čo je potrebné k tomu, aby náš vzťah naozaj vydržal? Ak si kladieš podobné otázky a máš záujem žiť vo vzťahu, ktorý bude naplňujúci, šťastný a zmysluplný, tak toto je pre teba. Dozvieš sa zaujímavé fakty o manželstve i spolužití bez papiera na základe relevantných výskumov.

A ako bonus bude niekoľko užitočných informácií o tom, v čom je rozdiel medzi vysokorizikovým a nízkorizikovým vstupom do vzťahu.

DETI AFRIKY & LÁSKA BEZ PAPIERA image
Ondrej Kolárovský
15:00
O MISII

Čo je misia?

Čo to slovo znamená a čo znamená dnes pre nás?

Ako ju robiť? Prečo?

Aký je význam misie?

Je potrebná?

O týchto otázkach týkajúcich sa nášho veľkého poslania – a aj o vašich týkajúcich sa nášho veľkého poslania – budeme nahlas premýšľať a hľadať odpovede s Bevanom Steinom z  o.z. Otcovo srdce.

Bevan Stein
15:00
HRÁŠ SA, HRÁM SA, HRÁME SA

V prípade, že si chceš spestriť čas na Semfeste, vyšantiť sa s kamošmi alebo načerpať inšpiráciu pre hry na dorasty a mládeže, radi ťa privítame práve na tomto hravom workshope. Hry a aktivity si pripravila Luisa a nuda to veru nebude 🙂

HRÁŠ SA, HRÁM SA, HRÁME SA image
Luisa Pflaum
15:30 - 16:20
EL ROI
15:30
GENERÁCIA Z (časť 2)

V prvej časti tohto seminára sme hovorili o jednotlivých generáciách za posledných cca. 60 rokov. Bližšie sme charakterizovali Generáciu Z, ktorú tvoria dnešní tínedžeri. Opísali sme ich svet a virtuálny priestor, v ktorom žijú. V tejto časti budeme hovoriť viac o východiskách a možnostiach, ako dnešných tínedžerov osloviť.

GENERÁCIA Z (časť 2) image
Vladimír Maťaš
PRADEJINY – pôvod národov

Prvé kapitoly Biblie sú zaujímavé popisom nielen rodokmeňov, ale aj národov. Objavujeme spoločne zaujímavosti v menách a drobných poznámkach k nim. Zaujímavá môže byť aj otázka: Vieme nájsť v pôvode národov aj náš pôvod?

PRADEJINY – pôvod národov image
Michal Findra
15:30
LITERÁRNE OKIENKO

Exkurz do sveta literatúry nielen pre knihomoľov

15:30
DETI AFRIKY (video)

Priatelia, srdečne vás pozývame na premietanie dokumentu. Tešíme sa na vás!

16:00 - 18:30
TALKING

Aj ty si pri každej snahe robiť smalltalk robíš skôr hanbu? Radšej by si viedol debaty o niečom “viac”…

Nie, toto nie je rýchlokurz nezáväznej konverzácie. Žiadne tipy ako sa správne  rozprávať s ľuďmi. Stan bez mena ti ponúka možnosť poznať viac svojich kamošov aj (ešte) nekamošov, no najmä poznať viac samého seba. Môžeš prísť sám, s kamošom či s náhodným okoloidúcim a …uvidíme čo sa stane.

Tento stan chce fungovať ako miesto rozhovorov. Rozhovorov medzi tebou, mnou, ňou, ním, nami a to prostredníctvom otázok, ktoré prinášajú viac, než si vieš predstaviť. Jednou z kľúčových myšlienok tohto stanu je 3boj (trojboj). Symbolika 3boja spočíva vo formovaní seba (navzájom) a to po stránke telesnej, duševnej a duchovnej. Ďalším, nemenej podstatným rozmerom je skutočnosť, že v 3boji nie si sám. Si v tom ty, tvoj kamoš a Boh. Tak…príď a BUĎuj to, k čomu si povolaný.

16:30
NAVEKY

Do akej miery sme zodpovední za prostredie, v ktorom žijeme? Alarmujúce informácie o stave životného prostredia, o množstve vyprodukovaného odpadu, o zväčšujúcich sa odlesnených územiach pralesov,… sa na nás rútia zo všetkých strán. Aký postoj máme ako kresťania zaujať? Má byť kresťan automaticky aj ekologicky zmýšľajúci tvor? A čo vlastne “ekologicky” znamená?

NAVEKY image
Caroline Walter
17:00
KRESŤAN A MÉDIÁ

Ako odovzdávať osobné svedectvo v digitálnom svete? Čo robí médium „kresťanským“? Môžeme ako kresťania svojimi postojmi viac vystupovať a ovplyvňovať dnešné médiá? Pred akými výzvami stojíme v dobe digitálnej komunikácie? Ako efektívne komunikovať kresťanské témy a rozpoznávať „fake news“?

KRESŤAN A MÉDIÁ image
Emília Mihočová-Kmecová
17:00
TANEČNÝ WORKSHOP (chvály trochu inak)

Máš rád hudbu? Baví ťa hýbať sa do rytmu? Chceš zažiť chvály inak? Tak potom je tohtoročný tanečný workshop určený práve pre teba! Zažiješ kopec zábavy, spoznáš nových ľudí a hlavne si užiješ čas chvály tancom. Na workshope sa priučíme niečomu novému a tento čas bude vedený Dominikou a Luisou – tanečníčkami, ktoré si za svoj život vyskúšali rôzne štýly tanca, od baletu, džezu, až po modernu. Dievčatá už od malička obľubujú tanec, no oveľa viac horia láskou pre Pána Boha. Tak neváhaj a príď s nimi chváliť Pána tancom!

TANEČNÝ WORKSHOP (chvály trochu inak) image
Luisa Pflaum
TANEČNÝ WORKSHOP (chvály trochu inak) image
Dominika Praženicová
17:30 - 18:20
ŠTVRTOK VEČER
18:00
Rozhovor: ŽIVÁ CIRKEV PRE KAŽDÝ DEŇ

Pre Johna a Lenku Knightovcov je cirkev prirodzená a každodenná súčasť ich života. Žili ju spolu v anglicku a posledné roky na Slovensku. Ich skúsenosti zo zahraničia, ale aj výzvy tu na Slovensku budú témou tohto moderovaného rozhovoru. Budeme sa ich pýtať ako vidia cirkev oni, čo je najväčšou výzvou pre cirkev na Slovensku ale aj na to, ako to zvládajú žiť vo svojich bežných dňoch. Veríme, že Pán Boh skrze nich aj k nám do ECAV na Slovensku prináša svieži vietor svojho Ducha a chceme vám dať príležitosť o tom vedieť viac.

Rozhovor: ŽIVÁ CIRKEV PRE KAŽDÝ DEŇ image
John a Lenka Knightovci
18:00
YOUBE

YOUBE  je evanjelický katechizmus pre mladých. Nie je to príručka pre pedagógov, aby podľa nej mladých skúšali. YOUBE hovorí o viere jasne, ale nedáva žiadne uzavreté odpovede. Otvára priestor na rozhovor a vychádza pritom z kľúčových miest Biblie. So svojimi tromi časťami: YOUBElong (orientácia), YOUBElieve (dogmatika) a YOUBEhave (etika), odpovedá na existenciálne otázky:

„Kam patríme?“

„V čo veríme?“

„Ako máme žiť?“

Na workshope nás čaká niekoľko ukážok z tejto knihy, spoločná práca s textom a podnety na využitie YOUBE pri práci s mladými či pri individuálnom štúdiu.

YOUBE image
Peter Mihoč
18:00
YOUBE

YOUBE  je evanjelický katechizmus pre mladých. Nie je to príručka pre pedagógov, aby podľa nej mladých skúšali. YOUBE hovorí o viere jasne, ale nedáva žiadne uzavreté odpovede. Otvára priestor na rozhovor a vychádza pritom z kľúčových miest Biblie. So svojimi tromi časťami: YOUBElong (orientácia), YOUBElieve (dogmatika) a YOUBEhave (etika), odpovedá na existenciálne otázky:

„Kam patríme?“

„V čo veríme?“

„Ako máme žiť?“

Na workshope nás čaká niekoľko ukážok z tejto knihy, spoločná práca s textom a podnety na využitie YOUBE pri práci s mladými či pri individuálnom štúdiu.

YOUBE image
Peter Mihoč
19:30
VEČERNÝ PROGRAM

Spoločný čas chvál a počúvania a prijímania Božieho slova. Rečníkom je brat farár Jiří Kaleta z Písku.  Srdečne ťa pozývame konfrontovať to, čo žiješ, so 4. kapitolou Jánovho evanjelia.

VEČERNÝ PROGRAM image
Jiří Kaleta
21:00 - 22:00
Bonfire
21:00
VEČERNÝ TALKING

Spoločný večer aj pri hrách 🙂

22:00
22+

Večer pre všetkých nielen duchom mladých dospelých – pri spoločenských hrách, pri diskusiách a rozhovoroch o témach hlbokých aj menej hlbokých. Veríme, že to bude duchaplný čas poznávania, zdieľania, obrusovania sa…

22:00
DISKUSIA S PÁNMI V ROKOCH

Stretnú sa protestant, worshipák a nadšenec…

Milí priatelia, srdečne vás pozývame k účasti na diskusii s istými  známymi pánmi. Slavo sa bude pýtať a Miro, Vladko a Jozef budú hľadať odpovede.

A to aj na otázky:

– prečo Miro stále protestuje?

– ako idol Vlado rozbiehal worship na Slovensku?

– ako si Jozef hľadal (a našiel?) frajerku?

Rozprávať sa však budú aj o prerode chlapca v muža. O tom, ako sa z mládežníka stane ten, ktorý vedie a ktorý sa stará…o prijímaní a nesení zodpovednosti za svoje rodiny, za ľudí okolo seba. O živote.

 

 

23:30
PREDPOLNOČNÁ

štvrtok – Janko Grexa

piatok – Vladko Maťaš

sobota – Jožko Grexa

08:30
RANNÉ STÍŠENIE

Priestor na stíšenie a čas s Hospodinom hneď zrána je kdekoľvek – v teple vlastného spacáku, v samote na kopci, no aj v mäkkom tuli-vaku v relax stane

Ján Grexa
09:30
10 – 13 y.o.

Do detského stanu už dávno nepatríš, no sedieť a počúvať a diskutovať tiež nie je pre teba? Nemaj strach, nudiť sa nebudeš.

My sme si pre teba totiž voľačo pripravili…tu, vo fajnom a pohodlnom RELAXstane. Ber kamošov a príď :).

09:30 - 10:30
HLAVNÝ PROGRAM / premena

Premenu môžeme opísať ako nadobudnutie iných vlastností, iného rázu. Ten, kto prejde premenou, už nie je, aký býval. Božie slovo nás na viacerých miestach nabáda k premene. O premene, o jej zdroji a potrebe v našich životoch budeme spoločne premýšľať aj v kontexte príbehu ženy Samaritánky.

HLAVNÝ PROGRAM / premena image
Jiří Kaleta
10:30 - 11:00
skupinky

Skupinky sú novinkou tohtoročného SEMfestu. V menších skupinkách, z ktorých má každá svojho staršieho vedúceho, bude možné prostredníctvom diskusných otázok preniknúť hlbšie do problematiky témy. Účasť na nich dobrovoľná :).

10:30 - 14:00
TALKING

Aj ty si pri každej snahe robiť smalltalk robíš skôr hanbu? Radšej by si viedol debaty o niečom “viac”…

Nie, toto nie je rýchlokurz nezáväznej konverzácie. Žiadne tipy ako sa správne  rozprávať s ľuďmi. Stan bez mena ti ponúka možnosť poznať viac svojich kamošov aj (ešte) nekamošov, no najmä poznať viac samého seba. Môžeš prísť sám, s kamošom či s náhodným okoloidúcim a …uvidíme čo sa stane.

Tento stan chce fungovať ako miesto rozhovorov. Rozhovorov medzi tebou, mnou, ňou, ním, nami a to prostredníctvom otázok, ktoré prinášajú viac, než si vieš predstaviť. Jednou z kľúčových myšlienok tohto stanu je 3boj (trojboj). Symbolika 3boja spočíva vo formovaní seba (navzájom) a to po stránke telesnej, duševnej a duchovnej. Ďalším, nemenej podstatným rozmerom je skutočnosť, že v 3boji nie si sám. Si v tom ty, tvoj kamoš a Boh. Tak…príď a BUĎuj to, k čomu si povolaný.

11:00
Aj v najväčšej tme vie zasvietiť SVETLO

Laco Adamovič si prešiel veľmi zložitú životnú cestu. Ako malý chlapec to nemal v živote ľahké. Rodina sa rozpadla a on sa dostal do detského domova. Dobrý Boh mal však svoj plán s jeho životom. Dnes má svoju rodinu a dve krásne deti. Je šťastný, že môže chlapcov a dievčatá vystríhať pred nástrahami života a hovoriť im, že aj z najhoršej situácie existuje východisko – to Božie. Laco je v súčasnosti riaditeľom detského domova v Necpaloch.

11:00
Aj v najväčšej tme vie zasvietiť SVETLO

Toto nebude diskusia.

Teda, budeme aj diskutovať. Forma však bude netradičná. O tom, že náš Boh je Boh zázrakov, že je dobrý a verný v každom čase, o tom, že On má plán pre náš život a zámer s nami samými bude na základe vlastnej skúsenosti hovoriť Laco Adamovič.

11:00
Ukážky činnosti odboru služobnej kynológie a hipológie Prezídia PZ
11:00
LÍČENIE A STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ

Vysvetlime si, ako sa správne starať o pleť krok po kroku, prečo je to dôležité a potrebné pre pleť. Potom si každá z vás prípravky aj vyskúša, čiže sa naučíš aj ty ako to správne robiť. Tým urobíme prípravu pleti pod líčenie. Naučíme sa základy denného líčenia. Každá sa bude líčiť sama, ja to budem ukazovať na jednej “modelke” a budem pomedzi vás chodiť a pomáhať vám. Kozmetika bude zabezpečená, stačí iba prísť a mať chuť sa niečo naučiť.

LÍČENIE A STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ image
Kristína Mikáčová
ADONAI image
11:00 - 11:50
ADONAI

Vizí kapely ADONAI je přinášet nové české chvály. “Měli bychom před Boha předstupovat se srdcem upřimným, s chválou, která vychází z našich situací, z našich církví, z naší historie”, říká frontman kapely. Kapela má za sebou 2 tour po České republice (v klubech, na ulicích), 1 videoklip, 2 alba autorských chval. Momentálně je v nahrávání 3 alba. Touží po tom, aby se Bůh dotýkal ve chválách lidí, kteří ho znají, i kteří ho neznají a aby byla křesťanská tvorba slyšet a vidět i mimo zdi kostelů.

11:00
AKO SPOZNAŤ BOŽIU VôĽU A ŽIŤ PODĽA NEJ?

V živote asi často stojíš pred rozhodnutím, kedy nevieš, ako ďalej. Rozmýšľaš, čo by chcel Pán Boh a nepoznáš presne jeho vôľu. Ak chceš počuť, ako presne sa rozhodnúť, ani sem nechoď. Ak chceš diskutovať o princípoch ako v svojom živote vidieť otvorené či zavreté dvere, si srdečne vítaný.

11:30 - 16:00
TVORIVÉ DIELNE

Počas týchto neorganizovaných tvorivých dielní si návštevníci Semfestu môžu prísť vyrobiť napríklad magnetky, osobné zápisníky, ozdobiť plátenné tašky. Tiež si môžu prísť vyrobiť vlastné magnetky, čelenky a náramky. Pri tvorbe budete môcť zrelaxovať, využiť svoju kreativitu a šikovnosť. Tým, čo sa necítia kreatívni, ale predsa si chcú niečo vyrobiť, pomôžeme s inšpiráciou.

11:30
O ŽIVOTE V RUSKU

Rusko je nepochybne zaujímavé či už z hľadiska geomorfologického alebo politického. Ak ťa zaujíma, ako vyzerá život v tejto obrovskej krajine, potom ťa srdečne pozývame na besedu s manželmi Shirokovovcami. Pripravili si pre nás  svedectvo o tom, ako Boh koná v ich životoch. Ivan a Oľga Shirokovovci žijú v Jaroslavli, kde slúžia v evanjelickom zbore. Ich samých zaujíma slovenská kultúra a jazyk, takže toto stretnutie môže byť vzájomne obohacujúce pre všetkých.

12:30 - 13:30
SPEVOKOLY gemerského a rimavského seniorátu
13:00
AKO PRIPRAVIŤ JEDLO V PRÍRODE (ako prežiť v prírode)

Zima sa skončila, leto je v plnom prúde,

priblížil sa už termín našich táborov.

Príroda, hry, pahreba a niečo dobré v nej,

vôňa jablkovej štrúdle pritiahne aj zvedov.

 

Tak pýtame sa, ako každý rok,

či na Royal workshop povedieš svoj krok?

Bolo by nám potešením a veľkou cťou,

keby si bol/a opäť toho súčasťou.

 

Každý z vás pravdepodobne niekedy letel lietadlom. Možno nie každý sa zamyslel nad tým, že lietadlo sa môže pokaziť vo výške 10 kilometrov nad zemou a vy skončíte v pralese. V tom lepšom prípade samozrejme. Ste pripravení? Viete, čo máte robiť? Ak nie, potom by ste určite mali absolvovať workshop o prežití v prírode. A keďže je to tréning prežitia, určite sa vám zíde aj v prípade, keď nehavarujete.

AKO PRIPRAVIŤ JEDLO V PRÍRODE (ako prežiť v prírode) image
Ondrej Tőrők
13:00
Ukážka činnosti Pohotovostného policajného útvaru Krajského riaditeľstva PZ Banská Bystrica
13:00
MEDZI VOJAKMI

Viktor Sabo, dekan ekumenickej pastoračnej služby Akadémie ozbrojených síl, sa s nami podelí o to, čo obnáša služba duchovného pri vojsku, aký je život v uniforme, ale aj o zážitky z (vojenskej) misie v Afganistane a o to, čo ho skrze túto jeho službu a povolanie zároveň Pán Boh učí.

13:30
BIBLICKÝ MUŽ

Prejdeme sa Bibliou a pripomenieme si o biblických mužoch to ako žili. Bude to o tom, ako dokázali poslúchať Pána Boha, aké to malo dôsledky. Druhou stranou ich života bola neposlušnosť voči Pánu Bohu a dôsledky. Pokúsime sa to aplikovať na dnešnú dobu.

BIBLICKÝ MUŽ image
Dušan Roháček
13:30
O ROZHODOVANÍ SA

Seminár o tom ako sa stavať k rozhodnutiam v živote. Budeme spolu rozprávať o tom ako hľadať Božiu vôľu v rozhodovaní sa, či už sa to týka veľkých rozhodnutí ako napríklad na akú vysokú školu ísť, či kde sa zamestnať, alebo aj v úplných maličkostiach. Určite tu nenájdeš všeobecne platný vzorec na svoj život, ale skôr zaujímavý pohľad na to ako robiť rozhodnutia a ako sa k nim postaviť.

Ján Grexa
14:00 - 14:50
Crossroads
14:00 - 16:00
shop

Aj tento rok bude možnosť kúpiť si na Semfeste tričko či mikinu, a nielen tie. Aj iné veci budeme mať v ponuke. Aké – to je prekvapenie. Predaj bude prebiehať vždy hodinu pred hlavným programom a v piatok a sobotu od 14:00 do 16:00 hod.

14:00
ORGANIZOVANÉ CHVÁLY
14:00
NEBEZPEČNÉ SPOLOČENSTVÁ

Človek túži niekam patriť. Je spokojný keď má okolo seba partiu ľudí,  ktorí mu rozumejú a ktorým rozumie aj on. Cíti sa bezpečne keď pozná pravidlá, keď vie ako sa zachovať a čo v akej chvíli robiť.

Dnešná spoločnosť prináša mnoho rozmanitých ponúk ako byť šťastným a úspešným.

Kto z nás by nechcel mať krásny a harmonický život?

Spoločne nazrieme do pravidiel a vzorcov správania, ktoré navonok prinášajú poriadok a uľahčujú život na zároveň človeka vnútorne zotročujú.

Zamyslíme sa nad tých kedy zbystriť naše uvažovanie, aby sa človek neocitol vo sfére silnej manipulácie a závislosti ktorá zotročuje.

Poodhaľme manipulačné techniky ktoré dnes hrozia na sociálnych sieťach a vo virtuálnom svete.

Ježiš Kristus nás pozýva k slobode. Závislosť na spoločenstve s ním je priam prepotrebná pre objavenie skutočného života.

Sú však aj spoločenstvá a skupiny ľudí, ktorí vedome budujú závislosť na iných hodnotách, princípoch a pre zdravý a normálny život človeka môžu byť nebezpečné.

Pozývam Vás spoločne o tom všetkom uvažovať a diskutovať.

NEBEZPEČNÉ SPOLOČENSTVÁ image
Milan Petrula
14:30
PRÍBEH KALETOVCOV

Manželia Kaletovci (Jiřího budete mať možnosť počuť z hlavného pódia) sa s nami podelia o svoj životný príbeh. O skúsenosti s chodenia s Pánom Bohom, o strasti aj radosti, skrátka o to, čo život v celej svojej rozmanitosti prináša.

PRÍBEH KALETOVCOV image
Manželia Kaletovci
15:00
CAJONY 2

Máš hudobný sluch, cit pre rytmus, vieš o existencii cajonu a rád by si sa priučil hre na tento hudobný nástroj? Tak šup na náš workshop! Ak už máš základy hry na cajon za sebou, nevadí. Príď aj tak. Tešíme sa na tvoju účasť!

A časom možno pribudne aj krátka video-ukážka 🙂

15:00
VERNÝ AŽ DO KONCA

O svoje životné skúsenosti z kráčania s Bohom sa s nami podelí Igor Mišina. Povie nám niečo o sebe, o tom, ako chápe vernosť, možno aj o tom, ako byť verný v časoch ľahkých aj neľahkých. A aj o tom, či je služba potrebná a  prečo by mal kresťan slúžiť či  prečo vôbec preberať zodpovednosť za iných. A tiež o nástrahách pasívneho kresťanstva… A aj o inom, napríklad o tom, na čo sa vy budete pýtať :).

15:30
SAMARITÁNI z pohľadu SZ a NZ

Kto sú Samaritáni?

Z evanjelií poznáme Samáriu a ich svätý vrch Gerazim, Milosrdného Samaritána, ženu Samaritánku, ale kto vlastne sú Samaritáni? Židia sa s nimi ani nechceli stýkať, lebo ich považovali za polovičných pohanov. Dodnes ich existuje menej než tisíc. Príď o nich zistiť viac z dôveryhodného zdroja.

SAMARITÁNI z pohľadu SZ a NZ image
Miki Lipták
15:30
AKO PRACOVAŤ S MLÁDEŽOU?

Premýšľaš nad službou v doraste alebo mládeži?  Ešte stále váhaš? Alebo už v tejto službe stojíš?  Potrebuješ postrčiť, povzbudiť, inšpirovať, posunúť (sa) vpred? Usmerniť či uistiť?  Uvažuješ nad tým, čo je v tejto službe tým dôležitým,  podstatným?

Týmto otázkam sa chce v rámci svojho seminára venovať Igor Velický – vedúci mládeže v Martine-Záturčí.

 

AKO PRACOVAŤ S MLÁDEŽOU? image
Igor Velický
15:30
LITERÁRNE OKIENKO

Exkurz do sveta literatúry nielen pre knihomoľov

15:30
DETI AFRIKY (video)

Priatelia, srdečne vás pozývame na premietanie dokumentu. Tešíme sa na vás!

15:30 - 16:20
Podľa Božej Mapy
16:00
ŽIVOTNÝ PRÍBEH – Danny Jones

Danny Jones navštívil Slovensko po prvý raz v roku 1992. v službe mladým tu strávil 15 rokov. V roku 2011 sa vrátil do USA – o sedem rokov nato prišiel opäť sem. S manželkou Clarou a dcérou Kristínou bývajú v Bratislave, kde Danny pôsobí ako kazateľ v zbore na Palisádach. Okrem Kristíny majú ďalších 7 detí.  O tom, ako a kam ho Pán Boh volal a povoláva, ako konal a koná v jeho živote a aj o mnohom inom budeš môcť počuť v jeho životnom príbehu.

ŽIVOTNÝ PRÍBEH – Danny Jones image
Danny Jones
16:00 - 18:30
TALKING

Aj ty si pri každej snahe robiť smalltalk robíš skôr hanbu? Radšej by si viedol debaty o niečom “viac”…

Nie, toto nie je rýchlokurz nezáväznej konverzácie. Žiadne tipy ako sa správne  rozprávať s ľuďmi. Stan bez mena ti ponúka možnosť poznať viac svojich kamošov aj (ešte) nekamošov, no najmä poznať viac samého seba. Môžeš prísť sám, s kamošom či s náhodným okoloidúcim a …uvidíme čo sa stane.

Tento stan chce fungovať ako miesto rozhovorov. Rozhovorov medzi tebou, mnou, ňou, ním, nami a to prostredníctvom otázok, ktoré prinášajú viac, než si vieš predstaviť. Jednou z kľúčových myšlienok tohto stanu je 3boj (trojboj). Symbolika 3boja spočíva vo formovaní seba (navzájom) a to po stránke telesnej, duševnej a duchovnej. Ďalším, nemenej podstatným rozmerom je skutočnosť, že v 3boji nie si sám. Si v tom ty, tvoj kamoš a Boh. Tak…príď a BUĎuj to, k čomu si povolaný.

17:00
HOLOKAUST & DNEŠNÝ EXTRÉMIZMUS

Holokaust definujeme ako štátom programovo riadené a plánované prenasledovanie a vyvražďovanie európskych Židov nacistickým Nemeckom a jeho satelitmi počas druhej svetovej vojny.  V širšom zmysle slova pod pojmom holokaust rozumieme aj celý  perzekučný systém väzníc a táborov ako celok, respektíve nacistickú perzekúciu všetkých etnických, náboženských a politických skupín.

Človeku stačí základné všeobecné vzdelanie na to, aby bol schopný zaujať určitý postoj voči holokaustu. Nie je potrebné byť historikom. Napriek tomu sa dnes nájdu aj takí, ktorí holokaust poprú alebo radšej nemajú názor. Na druhej strane sú tí, ktorí s holokaustom vyslovujú súhlas…

Mnohí z nás sa pýtajú: Prečo Boh holokaust dopustil?

Ak ťa táto téma zaujíma, príď si rozšíriť horizonty poznania či položiť otázky, na ktoré sám nevieš nájsť odpoveď.

Roman Porubän
17:00
INTERNETY, FEJSBÚKY, INSTAGRAMY

Asi je každému jasné, že tieto slovné spojenia nie sú jednotkami hmotnosti ani žiadne fyzikálne veličiny. Napriek
tomu je ich dnešná spoločnosť plná a neexituje jeden deň, aby sme sa s nimi nestretli. Fejsbúk, instagram,
sociálne siete, internet sú fenomény, ktoré nás tak pohltili, že sme na nich závislí. Ako správne žiť v dobe týchto
fenoménov a nemať nimi zaprataný celý život? Je to vôbec možné? O tom budeme spolu diskutovať.

INTERNETY, FEJSBÚKY, INSTAGRAMY image
Slavomír Slávik
17:30 - 18:20
YZOP
17:30
KOEXISTENCIA A ISLAMOFÓBIA (prednáška)

Predstavuje koexistencia kresťanstva a islamu naivnú, nenaplniteľnú ideu vedúcu k zániku? Prichádza do úvahy tolerovaná odlišnosť alebo len potláčaná neznášanlivosť vedúca k prenasledovaniu? Je stret odlišných kultúr a náboženstiev nekompromisne odsúdený na konflikt? V akom zmysle je pestrá historická skúsenosť orientálnych kresťanov v islamských krajinách neprehliadnuteľná. Špecifické dejiny orientálnych cirkví v islamských krajinách ponúkajú viac odpovedí ako strach z neznámeho.

KOEXISTENCIA A ISLAMOFÓBIA (prednáška) image
Maroš Nicák
18:00
VÝROBA BUBIENKA

Aj (ale nie iba) pre deti 🙂

VÝROBA BUBIENKA image
Caroline Walter
VÝROBA BUBIENKA image
Malin Denker
19:30
VEČERNÝ PROGRAM

Spoločný čas chvál a počúvania a prijímania Božieho slova. Rečníkom je brat farár Jiří Kaleta z Písku.  Srdečne ťa pozývame konfrontovať to, čo žiješ, so 4. kapitolou Jánovho evanjelia.

VEČERNÝ PROGRAM image
Jiří Kaleta
21:00 - 22:00
HOPERISE
21:00
VEČERNÝ TALKING

Spoločný večer aj pri hrách 🙂

22:00
AFRICKÝ VEČER

Láka ťa Afrika, no tento rok ti plány navštíviť ju nevyšli? Nezúfaj. Kúsok Afriky príde na Semfest za tebou 🙂 Je to jedinečná príležitosť dozvedieť sa viac o každodennom živote na tomto kontinente, spoznať kultúru, zvyky, tradície, jedlá, chute, ale aj príbehy ľudí.

23:00
NOČNÝ POCHOD s vojakmi

Máš rád dobrodružstvá? Nedostatok denného svetla nevnímaš ako negatívum? Disciplína ti nespôsobuje ťažkosti? Tak v tom prípade, nočný pochod s vojakmi začína o 22:00!

(Radi privítame aj tých, ktorí nie sú fanúšikmi dobrodružstiev, nemajú radi tmu a disciplína je pre nich strašiakom, no rozhodli sa prekonať seba samých a ísť do toho s nami!)

23:30
PREDPOLNOČNÁ

štvrtok – Janko Grexa

piatok – Vladko Maťaš

sobota – Jožko Grexa

09:30
HLAVNÝ PROGRAM / podeľ sa

V ten deň ste v uliciach samarského mesta Sychar mohli stretnúť dobre známu osobu – veď viete, tú ženu, ktorá sa okolo poludnia zhovárala s Ježišom pri studni – ako každému oznamovala, že Ten, ktorého stretla, je Mesiášom. Mnohí v Neho uverili práve pre slová tejto ženy. Je pre nás prirodzené deliť sa o správy, dobré aj zlé, so svojím okolím. Evanjelium – zvesť o Spasiteľovi, je tou najlepšou a zároveň najzávažnejšou správou v dejinách. Skús spočítať, koľkým kamarátom, spolužiakom, kolegom, rodičom, súrodencom, susedom… si o Ňom nepovedal. Aký je dôvod nechávať si evanjelium pre seba? Aké to má dôsledky?

HLAVNÝ PROGRAM / podeľ sa image
Jiří Kaleta